Nawigacja
Główna
Forum
Biografie
Bannery
Szukaj
Kontakt
Fraszki
Ankieta
Twój kierunek na podróż marzeń to:

Wyspy Karaibskie

Wyspy Kanaryjskie

Australia

Japonia

Wyspa Wielkanocna

Ameryka Północna

Ameryka Południowa

Afryka

Indie

Inne

Przyjaciele
-Zaproszenia
-Podziękowania dla gości
Aktualnie online
Gości online: 38

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 3,123
Najnowszy użytkownik: Danielll

Wiersze, wierszyki i opowiadania

Portal poetycki Wierszek.pl. Dodaj swoje wiersze!

Tworzysz, ale nie ma kto cię NAPRAWDĘ wysłuchać i ocenić? Chcesz podzielić się swoją twórczością, poznać twórczość innych, zasięgnąć cennych rad, które pozwolą ci się udoskonalić? Chcesz wziąć udział w konkursach, a może i wygrać któryś? Chcesz poznać wartościowych ludzi? Dobrze trafiłeś! Tylko tu w przyjaznym gronie naprawdę złapiesz wiatr w żagle! Pomożemy zmienić bryłę w oszlifowany diament, a to wszystko w sympatycznej atmosferze, bez złośliwych docinków! Dołącz do przyjaciół po artystycznym fachu! Zapraszamy!

Boks reklamowy
Nawigacja
Artykuły » Bóg » "czarny sen?"
"czarny sen?"
***
Zamiast miłości - blady strach.
Zamiast przysięgi - trzy po trzy...

- I już jesteśmy jedność: my...
- już mamy - jeden wspólny dach.

Na Mszy - łzy Ojców... gorzkie łzy...
("szlachetny" szloch ich...) - patrz Aniele!..
- Idzie - przez kościół - szeptów szelest:
on - przed ołtarzem(!)
(...trzy po trzy!)
...
Jesteśmy razem...
- parę lat
(bez odpoczynku - i bez tchu...)
- a w naszych piersiach - cisza trwa
- i dźwięk - wychodzi - tylko z ust.

(Struna pęknięta... - rdzawy drut,
co w mojej piersi drgając - tkwi)

Dojrzewa otchłań (- z martwych nut
nie zagrał - dotąd - jeszcze nikt)
...
Tak się spełniają czarne sny...
(- bo ciężka glina, kiepski piach)
A my - jesteśmy jedność: my
i mamy naszej - jeden dach...
...
Myślałem, że mnie śmierć wyzwoli...
- od bezmiłości... - lecz odeszła...
(walą się domy i kościoły
- a cóż dopiero - pustki mieszkań)

Mijają dni - lecz drzazga - tkwi
i czasem jeszcze serce boli...
- głupotę skrajną wypomina...
- bo... - trzy po trzy, bo ja i Ty
i na Mszy - grom - i...

...kiepski finał


07.2013, antydatowane na 1983
Napisane przez WIKTOR BULSKI dnia styczeń 16 2016
Komentarze
#1 Spoks

dnia styczeń 16 2016 16:25:19
Nie mówiąc już o myślniku...

Tak ponadużywałeś tych wielokropków..., że czarno to... widzę.
Wydaje mi... nawet, że nie rozumiesz ich celowości i znaczenia.
Zwyczajnie nie wiesz w którym miejscu i w jakim celu je... zastosować.
Tym samym do granic możliwości naginasz tak stylistykę jak i wyobraźnię swoją a i czytającego.

Jak zauważyłeś, komentarzem tym wskazałem niektóre miejsca i cel w którym można by je... choć i niekoniecznie zastosować.
Najczęściej występują w skrutach myślowych lub w miejscach w których chcemy coś przypomnieć lub też nie chcemy czegoś powtarzać.

Tak więc;
Kiepsko...! Sad
#2 WIKTOR BULSKI

dnia styczeń 16 2016 20:08:35
drogi Spoksie!Co do zastosowania wielokropków - nie będę z Tobą polemizowal - mimo, zezastosowałem je celowo i w sposób przemyślany, bo nie jestem aż - tak, jak Ty - pewien swoich racji.Mam nadzieję, że ludek wskazujący kciukiem do dołu nie jest Cezarem skazującym niewolnika na śmierć. Czytelników Twoich komentarzy - a przynajmniej komentarz do mojego wiersza - odsyłam do twoich niezłych(choć b. jednostronnych) wierszy "Myśli moje" i "Poetą być",Które - jako pierwsze otworzyly mi się na str. z wyborem Twoich wierszy. Czy to jest jedynie słuszna droga? Nie chciałbym,aby tak było.Zainteresowanych odsyłam też do Twojego b. wartościwego tekstu,o tytule "Zlekcji polonistyki", który otworzył się jako trzeci.Poruszyłeś w nim ważkie sprawy rozdawania pochwał na podstawie przesłanek pozamerytorycznych. - To - zawsze aktualne.
Pozdrawiam.
Wiktor.
#3 Spoks

dnia styczeń 16 2016 21:13:09
Wielkie dzięki WIKTOR BULSKI za uznanie, choć zdaję sobie sprawę że w oczach twoich jak i wielu innych na nie nie zasługuję. Wink

Trudno było by mi zresztą każde z WAS dogodzić, skoro już wybrałem zasady stylu ironizująco-mentorskiego.
Niech więc nie dziwią ciebie tego rodzaju komentarze, co nie oznacza że jeat to zasadą, jak i że muszę mieć absolutną rację.
Bywa też, że niekiedy okazuję te lepsze bardziej pozytywne cechy, lecz głównie wtedy gdy tekst, wyrażenie na to w moich oczach zasługuje.

Nie żyję pierwszy dzień!
Do chwili obecnej zdążyłem wyrobić sobie pogląd na temat wierszy i poezji i zdania tego staram się trzymać.

Zdaję sobie również sprawę z nowych tendencji czy panującej na tej płaszczyźnie mody, lecz pomimo tego, zasady podstawowej zmienić nie można;

1. Wiersz, to wyrażenie prezentowane przez słowa wiązane.
2. Poezja, to zgodne z zaistniałym stanem, opisem czy sytuacją /czyli ogólnie mówiąc- prawdą/ wyrażenie w którym tworzy relacja autor - czytelnik /odbiorca/ skłaniająca do refleksji, odzwierciedlała toku myślenia, stanu skłaniająca chocby do skomentowania.

Nie narzekaj więc;
Pomimo tych wyjaśnień, tego co wcześniej pisałem i tego co sam przez to wszystko rozumiesz, zależy mi by ktokolwiek inny przytłoczony tą stertą domysłów, istnej dyrygentury mógł przeczytać to i szczerze powiedzieć że coś jeszcze z tego rozumie.

Mam nadzieję, że wiesz teraz o co mi chodzi. Smile

Pozdrawiam. Smile
#4 WIKTOR BULSKI

dnia styczeń 16 2016 22:46:35
Drogi Spoksie! Proponuję, abyś zwracałsię do mnie po imieniu.Wynika to(takie mam wrażenie) z zasad przyjętych na wierszku i z osobistego przecież przyzwolenia, które dałem podpisując komentarz. Proszę jednak, abyś nie traktowal mnie gorzej, niż numeru statystycznego, który tęż podlega odmianie przez przypadki.
Mam wrażenie, że usiłujesz postawić mnie w niezręcznej roli kogoś, kto powinien wypowiedzieć się, na ile - i za co ma dla Ciebie Uznanie - lub go nie ma. Dla mnie jest to niepotrzebnym dyskomfortem,bo jak dotąd przeczytałem jedynie trzy Twoje wiersze i tekst tyczący relacji poetyckich ( i okolicznych) panujących przed kilku laty na portalu. Wiersze są b.dobrze napisane od strony warsztatowej,dużo mówią o samym ich Autorze. Dziwi mnie twój pesymizm względem ludzkiego garunku i wynikające (rzekomo) przeznaczenie poezji , poetów,a być może - i Twojego przeznaczenia i roli na tej niwie.Stanowisko Twje mnie dziwi- zwląszcza wobec Twojej wiary w Ducha Św. i w moc Jego darów,której dałeś wyraz w jednym z komentarzy do jakiegoś swojeg wiersza (albo" na skrzydLach wiatru" - albo "Lecąc z wiatrem" -odrębnewiersze, które przeczytalem dośc powierzchownie).Mimo całego zakłamania i koniunkturalności sceny poetyckiej - nie podzielam twojego "generalnego" pesymizmu, bo są - z róznych kultur - dziela czytane od tysiącleci.
Boli mnie Tw oj
#5 WIKTOR BULSKI

dnia styczeń 16 2016 23:22:59
Drogi Spoksie! Proponuję, abyś zwracałsię do mnie po imieniu.Wynika to(takie mam wrażenie) z zasad przyjętych na wierszku i z osobistego przecież przyzwolenia, które dałem podpisując komentarz. Proszę jednak, abyś nie traktowal mnie gorzej, niż numeru statystycznego, który tęż podlega odmianie przez przypadki.
Mam wrażenie, że usiłujesz postawić mnie w niezręcznej roli kogoś, kto powinien wypowiedzieć się - i tlumaczyć, na ile - i za co ma dla Ciebie Uznanie - lub go nie ma. Dla mnie jest to niepotrzebnym dyskomfortem,bo jak dotąd przeczytałem jedynie trzy Twoje wiersze i tekst tyczący relacji poetyckich ( i okolicznych) panujących przed kilku laty na portalu. Wiersze są b.dobrze napisane od strony warsztatowej,dużo mówią o samym ich Autorze. Dziwi mnie twój pesymizm względem ludzkiego garunku i wynikające (rzekomo) przeznaczenie poezji , poetów,a być może - i Twojego przeznaczenia i roli na tej niwie.Stanowisko Twje mnie dziwi- zwląszcza wobec Twojej wiary w Ducha Św. i w moc Jego darów,której dałeś wyraz w jednym z komentarzy do jakiegoś swojeg wiersza (albo" na skrzydLach wiatru" - albo "Lecąc z wiatrem" -odrębnewiersze, które przeczytalem dośc powierzchownie).Mimo całego zakłamania i koniunkturalności sceny poetyckiej - nie podzielam twojego "generalnego" pesymizmu, bo są - z róznych kultur - dziela czytane od tysiącleci.
Boli mnie Twoj pesymizm-"Poetą być" i satysfakcja, z jaką wyjawiasz - swój zapał do "chłostania" poetów za _twoim zdaniem - niedoskonałości-"Myśli moję".
Osobiście dotkneła mnie sugestia, ze nie wiem i nie wyczuwam, czym jest poezja, a to co tworzę - tak dalece narusza jej reguły,że nie jest poezją.
Twój zwrot "NIe narzekaj więc" - suponuje, iż jestem narzekający cżłowiekiem, podczs gdy w komentarzach moich (i wierszach) chyba narzekanie nie występuje.Poza tym, ten nieelegancki zwrot "nie narzekaj"- z uwagi na to, że nie ma uzasadnienia w moich wypowiedziach- odczuwam, jak policzek - z dmysłem sugestii "a mogłem dać z kopa". Więc Dzięki.Nad formą Twojej wypowiedzi trudno przejsc do porządku, tłumacząc ją tylko Twoim temperamentem i ogólnym credo.Ale cóż - życie:różne poetyki i różni ludzie oraz poeci. Ostatnio czytalem na portalu "Kobieta" niezły wiersz, z powtarzającym się mottem- "komentuj, ale nie obrażaj..."
Pozdrawiam i życzę zastanowienia.
Wiktor.
#6 WIKTOR BULSKI

dnia styczeń 17 2016 00:05:46
Ps.drogi Spoksie.Zauważyłem i puszczone(być może filuternie ) oko - i uwagi co do nieczytelności wiersza. Traktuję na poważnie. Sprawdzę...
#7 Spoks

dnia styczeń 17 2016 00:30:05
Niee, Niee i Niee...jestem na "Niee" Panie Bulski, Wiktor, Witku /jeśli tak wolisz i pozwolisz/ Smile
Będziesz i tak miał przywilej jeśli twój nick WIKTOR BULSKI, bez względu na to co "pod nim" naprawdę skrywa wytłuszczę. lol
Z zasady i to poza nielicznymi przypadkami zwracam do wszystkich tylko i jedynie per <nick> bez jakiejkolwiek odmiany, zmiany pisowni czy zdrobnień.
Domyślam więc jedynie że na imię tobie Wiktor podobnie jak Zby to p.p Zbigniew, lecz pewności miał Niee będę dopóki Niee uzyskam takiej info. w którym to z komentarzy bądź też np. poprzez PW.
Po prostu; 3x
Wszystkiego Niee czytam, Niee śledzę a i też Niee zapamiętam.
Dlatego tego typu zasada pozwala ustrzec mi od wmawiania komu imienia bądź też innych Nieezamierzonych pomyłek...

Poza tym, wbrew pozorom i całej tej świetnej zabawy, sprawę traktuję poważnie, zawsze staram zachować dystans do każdego, tak by nie mogło coś wpływać na czyją jak i na moje zdanie i ocenę.
Oczywiście wierszy!

Poznawanie ludzi, tym bardziej ocena to inna sprawa...

Niee jest to proste, Niee zawsze udaje, lecz staram się bynajmniej zabić Niee dać. Wink Grin

Z tego względu /Niee powiem dlaczego/ Niee lubię siebie zbytnio tłumaczyć.
Dlatego też Niee bedę tego tematu dalej rozwijał a i uwagi na temat moich wierszy skoro ogólnie to ciebie obeszły zignoruję. Tiaaa
Niee myślałem zresztą o uznaniu względem tychże, lecz tym co robię poza nimi.
Więc sądziłem że o to tobie chodzi. /mniejsza!/

Jeśli jednak masz jakiekolwiek uwagi bądź zastrzeżenia, śmiało pisz do którego komentarz a jeśli tylko zauważę - odpowiem.

Tymczasem od "dziwi mnie..."jak i całego zakończenia twojej wypowiedzi Niee zupełnie rozumiem. Hmmm
Po prostu;
Starasz się poddać mnie jako autora ocenie, czy może Niee rozumiesz źródła tego (Niee)pesymizmu
W tej materii Niee ja, to prędzej ty czegoś Niee rozumiesz.
Niestety, Niee jest to najlepsze miejsce na tego rodzaju wyjaśnienia.
Dobrze byłoby więc gdybyś pisał o tym we właściwym miejscu, czyli jako komentarz a wówczas wszystko postaram się wyjasnić.

Teraz Nieestety;
Niee pora na to, jak i Niee miejsce na to - Spoks.

Tymczasm! Smile
#8 WIKTOR BULSKI

dnia styczeń 17 2016 00:36:49
Hej!-A może i powinienem przeprosić... - mistrzem intelektu i "bystrzachą" to ja nie jestem. Sorry. - takiego mnie (Boże) stworzyłeś... - takiego masz.
#9 WIKTOR BULSKI

dnia styczeń 17 2016 01:09:34
Ewuniu! Słodka moja... - tak mówię, bo przychodzisz chyba z samych narciarskich stoków i w sukurs, bo zgadzam się z twoim komentarzem słowami Boccacio.Ja w ogóle b. lubię zgodę, więc słowa- ale do Ciebie:"całujmy sie!" Cieszę się, że wróciłaś i jesteś.
#10 WIKTOR BULSKI

dnia styczeń 17 2016 01:47:08
Ewuniu! dzięki za ciepLe słowa. Nie chćę, by moje "głupstwa"- jeśli już są - byLy uroczyste. przewaznie wykrzykuję je spontanicznie, choć są i szepty - na ucho... -zbyt głosne. Nie wstydzę się tego, co mnie cieszy - i piękne. W przeciwnym razie nie powinienm pisać wierszy, choćby takich , jak"Tęsknota" i wiele innych. A interpunkcja - to smycz, której nie chćę puścić. być może niesłusznie. Buziaki- "Kobieto Wyzwolona", a jednak - piękna.Cmok Ty jesteś nisforna choć ułożona jak poemat , jak wiersz, a moje wiersze próbuję - trzymaną smyczką - ułożyć na miarę i podobieństwo mojego wyobrażenia.Cmok
#11 Sekret

dnia styczeń 17 2016 09:57:22
faktem jest ze w Twoich wierszach Wiktorze jest dużo kropek w moim odczuciu za dużo, jest też mnœstwo nawiasów ktore ja nie wiedzieć czemu bardziej łączę z matematyką niż ze słowem pisanym to zauważam jednak że pracujesz nad swoimi tekstami systematycznie zmniejszając ich ilość(mam na myśli kropki i nawiasy) i to jest dla mnie ważne, natomiast jesli chodzi o klimat utworu to jest autentyczny, wmusza niejako pośpieszne czytanie, jak te pośpiesznie sytuacyjnie podejmowane decyzje bohaterów utworu, mnie się podoba, a interpunkcję przycinaj Wink
#12 WIKTOR BULSKI

dnia styczeń 17 2016 11:05:34
wydaje mi się, że dośc bogata moja interpunkcja w pisanej (i mówionej) poezji - jest (chciałbym by była) jak korona nad głową orla - jej zwieńczeniem. W okresie minionym -wiedzieliśmy wszyscy, Ze ona tam jest, tę koronę "czytaliśmy" automatycznie, bo ktoś prawdę o niej nam przekazał. Nie bronię siebie , tylko poezji, bo kto wie, jak bardzo potrzebne jest jej zwieńczenie, aby samą poezję przekazać następnym. Byc może robię to - nie w pełni udolnie, ale "idei" -będę bronił. Uwag - z wielu stron(wielu piór) - nie lekceważe, a roli swojej w obronie poezji nie przeceniam - mam świadomóśc, ze jestem tylko mizernym, "pełnym obaw poetą". Być może z moich niepokojów i obaw - nadmierna skłonność do stosowania interpunkcji.
Pozdrawiam wszystkich(głownie Ewę, Sekretkę i Spoksa), którzy zgłaszali najwięcej uwag tyczących interpunkcji. I Kasię też, chociaż Ona trochę inna, nieco formalna, co całkiem przystoi krytykowi, bo - jednak: poezje czuje - i (-być może: pomimo,że...) - "siła" fachowa.Kasiu! - pozdro. Dzięki. Wiem, że przed wiedzą - tylko czapkę zdjąć mogę - (i ukaże się łysiejąca głowa, co nie znaczy, że mądra).
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.


Ekipa portalu Wierszek.pl:

1. Administrator główny Neonex - zarządzanie stronką od spraw technicznych i organizacyjnych.
2. Administrator główny Edit - moderowanie, publikowanie, edytowanie prac i newsów, zarządzanie portalem od strony organizacyjnej.
3. Administrator główny Resor - moderowanie, publikowanie, edytowanie prac i newsów, zarządzanie portalem od strony organizacyjnej.
4.Administrator piotrus88 - moderowanie, publikowanie, edytowanie prac i newsów, zarządzanie portalem od strony organizacyjnej.


Wierszek.pl - wiersze, wierszyki.

Administracja nie odpowiada za wiersze dodane przez użytkowników!

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnie artykuły
Wiersze
Mów do mnie jeszcze
Czucie
Do D.
SAMOTNOŚĆ
Echa roztrwonionych ...
Wpadliśmy
[zbyt długo]
Chcę pieszczoty
Co nieco stuknięty
Księżniczka
Pstryk!
Zawsze pierwsze
pragnienia
Słowa są początkiem
Po drugiej stronie s...
Po omacku
Srebrna końcówka zimy
Zatrzymaj sie
Kulipotech
Nie Od Dziś
Pani Twardowska
Pamięci księdza Twar...
Twoje słowa
Buciki
MOC ŻYCIA
Świst
Letnie fantazje tęsknot
Sex
Akt oskarżenia
Metafizyka
Zamiast
A może tak inaczej...
Wygnani poeci
Ostatni kwiat nadziei
Błękit
13 grudnia
zorza
kontrola
fragmenty
Wywczasy
Nie zastąpią
Znamię
Zobaczymy
Biały Kruk
szeptem
Ciało kobiety
Ból istnieje
Taka piękna
Ludzie z Alfa Centauri