Nawigacja
Główna
Forum
Biografie
Bannery
Szukaj
Kontakt
Fraszki
Ankieta
Twój kierunek na podróż marzeń to:

Wyspy Karaibskie

Wyspy Kanaryjskie

Australia

Japonia

Wyspa Wielkanocna

Ameryka Północna

Ameryka Południowa

Afryka

Indie

Inne

Przyjaciele
-Zaproszenia
-Podziękowania dla gości
Aktualnie online
Gości online: 23

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 3,123
Najnowszy użytkownik: Danielll

Wiersze, wierszyki i opowiadania

Portal poetycki Wierszek.pl. Dodaj swoje wiersze!

Tworzysz, ale nie ma kto cię NAPRAWDĘ wysłuchać i ocenić? Chcesz podzielić się swoją twórczością, poznać twórczość innych, zasięgnąć cennych rad, które pozwolą ci się udoskonalić? Chcesz wziąć udział w konkursach, a może i wygrać któryś? Chcesz poznać wartościowych ludzi? Dobrze trafiłeś! Tylko tu w przyjaznym gronie naprawdę złapiesz wiatr w żagle! Pomożemy zmienić bryłę w oszlifowany diament, a to wszystko w sympatycznej atmosferze, bez złośliwych docinków! Dołącz do przyjaciół po artystycznym fachu! Zapraszamy!

Boks reklamowy
Nawigacja
Artykuły » Mrok » tam jest ciemno...
tam jest ciemno...
tam jest ciemno,
w ciemnym oknie
i dlatego we mnie gaśnie

nie mów do mnie, nie uwierzę
i tak dzisiaj już nie zasnę

jeszcze tylko parę godzin - budzik
dźwignie mnie i zbudzi
- do mych zajęć
- i do obcych, zimnych ludzi

jesienny liść - nic nie znaczy
ot, po prostu wpadł tu przez okno

stan wojenny - jesień 1982

Wiktor Bulski
Napisane przez WIKTOR BULSKI dnia październik 13 2016
Komentarze
#1 WIKTOR BULSKI

dnia październik 14 2016 15:21:52
A jeżeli byłoby to - choć z wyprzedzeniem - np. Papieskie Okno? - to też nic? każde światlo w oknie - to może być nadzieja. Kazda ciemność - może być rozczarowaniem... - To był - stan wojenny - ze zgaszonym dla mnie światłem. - ale - tego nie widać...
#2 WIKTOR BULSKI

dnia październik 30 2016 20:25:23
Nie uważam, ze długie teksty, które publikowałem sa nudne. Wydaje mi się, ze stosunkowo mniejsza ich poczytność wynika z odmiennych zainteresowań czytelnkow z "wierszka", że dotyczą cześto zagadnien związanych z przeszłością "minionej epoki", której czytlnicy nie pamiętają, a jeżeli pamiętją, to moje "wynurzenia" przekreślają jako niemożliwe - lub - dla jakichś celów skonfabulowane.Może Ty Xeniu przy nich z nudow zasypiasz, może zasypia Edit (tego nie wiem,bo kom. brakuje), ale przekonany jestem, że dla pokolenia, ktore odeszło lub odchodzi są one dużym wsparciem - przez świadomośc , że wysiłek wielu z nich(ich odyseja i perelowskie ukrywanie się i działnia - po obu stronach barykady) - nie zostały nie zauważone i zapomniane.- tylko - niestty - niwielu znich (jeśli ktokolwiek) zagląda do "Wierszka".
Co do samego wiersza "tam jest ciemno..." Męćzą Cię cięzke rymy, ciężcy luludzie, martwe budziki "dźwigające ludzi do pracy. To byla jedna - dość wyrażna strona PRL-u, a zwłszcza - naszej Ojczyzny z narzuconym(jednak z zewnatrz) stanem wojennym. Moja rzeczywistośćw tamtym czasie byla b. trudna- i nie sprzyjala żadnej spontaniczności. Zagrożenie - może się tylko wydawało - było ogromne, o czym świdczyć mogą niktóre ofiry śmiertelne zokresu stanu wojennego. Nie sadzę jednak , aby zwłoki tychże ludzi - mieściły śię w planach absolutnego - jak myśli wielu - dyktatora, ktorym mialbyć gen.Jaruzelski.wspominam te dni ze zgrozą, przeplacilem je złamanym zdrowiem, "złamaną zyciową karierą" . Nie obwiniam o to generala. - i - nie żałuję.
#3 WIKTOR BULSKI

dnia październik 31 2016 21:41:43
Xeniu! Przepraszam. Nie odnioslem się wcale do twoich pochwal dla części z mojego poetyckiego "dorobku".Bardzo się cieszę, ze chociaż część z moich wierszy Ci się podoba.Opinię twoją b. szanuję (łącznie z zawartym w niej negatywnym odniesieniem) - zwł. po przeczytaniu Twojego wiersza (mam nadzieję, że nie mylę tytułu)"Nie muszę". Pozdrawiam serdecznie.
Wiktor
#4 Spoks

dnia grudzień 01 2016 00:56:55
Sugerując tylko samym dopiskiem pod wierszem, dostrzegam jakby takie strzępki, wrażeń, refleksji czy to wyobcowania w podzielonym politycznie kraju.
Ale też;
Co by tylko na świecie nie działo, zawsze znajdzie dla nas jakie to zajęcie. Smile
#5 WIKTOR BULSKI

dnia grudzień 01 2016 12:20:26
Faktycznie - kraj był "podzielony politycznie", ale społeczeństwo było dość jednolite: potrzebowało większej wolności. Podział polityczny kraju - zasdniczo przebiegał tylko w kręgach aparatu władzy i dotyczył zniewolenia społeczeństwa -używając terminologii z lat bierutowskich - realizowanego przez zdecydowaną, świadomą swych interesów mniejszość - "aparat przymusu".
Gdy pomijasz istotę tamtych dni - zniewolenie - masz chłodny, wybiórczo analityczny umysł. W tym kontekście sformułowanie o"politycznie podzielonym kraju" - zastanawia, co było dla Ciebie w tamtym czasie istotą - Twojego - problemu. A sam termin o podziale kraju- z pominęciem "szerokich rzesz" i ich zniewolenia - przypomina trochę terminologię partyjnych przemówień z lat stalinowskich. Przepraszam, jeżeli Cię uraziłem - i - że komentuję komentarz, ale tego domagają się racje demokratycznego - wolnego społeczeństwa.
Pozdrawiam.
Wiktor.
Ps. Chociaż dzisiaj - wciąż w Trzeciej R.P. - nazywajmy zjawiska po imieniu.
#6 Spoks

dnia grudzień 01 2016 21:35:23
Polityka to "brudny" zawód
Poza krótkotrwałym epizodem z PRON, mało kiedy mnie interesowała.
Do każdej ideologii można dorobić czyj interes, więc z zasady wystrzegam wszelkich wpływów i manipulacji. Smile

Tymczasem, gdybym już miał na kogo tu obrazić, to na tych wszystkich ignorantów którzy wpadają zostawić tu "kupkę", nie skorych dyskusji czy też krytycznych uwag.

Pies je gryzł! Smile)
#7 WIKTOR BULSKI

dnia grudzień 17 2016 21:42:58
Pies je gryzł...
Przyznam Ci sie Spoksie - do tego, czego w samym wierszu nie widać - ta "ciemność - w ciemnym oknie" - to były dla mnie również - "czarne" okulary - generała..., który nie mógł mi pomóc, a i sam - nie wiedział do końca - na czym stoi.
#8 WIKTOR BULSKI

dnia grudzień 20 2016 10:14:01
co do podziału politycznego kraju: fakt - społeczeństwo ( z jego dzesiecimilionową "Solidarnością"Wink - od dlugigo czasu nie było już monolitem. nikt nie mógł już - "podpierąć się" tym społczeństwe i jego jednolitą postawą. Wielu - jeszcze przed wprowadzeniem stanu wojennego - skłoniło śię do przekonania, że lepszy był gierkowski PRL -niż "polska pogrążona w chaosie". Nad tym - też ktoś (jak i na samym chaosem) pracował. Wydaje się, że - wtedy... (w obec nacisków - igrożby -zaprzyjażninych, sojuszniczych krajow) - nie było juz - innego wyjścia.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.


Ekipa portalu Wierszek.pl:

1. Administrator główny Neonex - zarządzanie stronką od spraw technicznych i organizacyjnych.
2. Administrator główny Edit - moderowanie, publikowanie, edytowanie prac i newsów, zarządzanie portalem od strony organizacyjnej.
3. Administrator główny Resor - moderowanie, publikowanie, edytowanie prac i newsów, zarządzanie portalem od strony organizacyjnej.
4.Administrator piotrus88 - moderowanie, publikowanie, edytowanie prac i newsów, zarządzanie portalem od strony organizacyjnej.


Wierszek.pl - wiersze, wierszyki.

Administracja nie odpowiada za wiersze dodane przez użytkowników!

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnie artykuły
Wiersze
Mów do mnie jeszcze
Czucie
Do D.
SAMOTNOŚĆ
Echa roztrwonionych ...
Wpadliśmy
[zbyt długo]
Chcę pieszczoty
Co nieco stuknięty
Księżniczka
Pstryk!
Zawsze pierwsze
pragnienia
Słowa są początkiem
Po drugiej stronie s...
Po omacku
Srebrna końcówka zimy
Zatrzymaj sie
Kulipotech
Nie Od Dziś
Pani Twardowska
Pamięci księdza Twar...
Twoje słowa
Buciki
MOC ŻYCIA
Świst
Letnie fantazje tęsknot
Sex
Akt oskarżenia
Metafizyka
Zamiast
A może tak inaczej...
Wygnani poeci
Ostatni kwiat nadziei
Błękit
13 grudnia
zorza
kontrola
fragmenty
Wywczasy
Nie zastąpią
Znamię
Zobaczymy
Biały Kruk
szeptem
Ciało kobiety
Ból istnieje
Taka piękna
Ludzie z Alfa Centauri