Nawigacja
Główna
Forum
Biografie
Bannery
Szukaj
Kontakt
Fraszki
Ankieta
Twój kierunek na podróż marzeń to:

Wyspy Karaibskie

Wyspy Kanaryjskie

Australia

Japonia

Wyspa Wielkanocna

Ameryka Północna

Ameryka Południowa

Afryka

Indie

Inne

Przyjaciele
-Zaproszenia
-Podziękowania dla gości
Aktualnie online
Gości online: 30

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 3,123
Najnowszy użytkownik: Danielll

Wiersze, wierszyki i opowiadania

Portal poetycki Wierszek.pl. Dodaj swoje wiersze!

Tworzysz, ale nie ma kto cię NAPRAWDĘ wysłuchać i ocenić? Chcesz podzielić się swoją twórczością, poznać twórczość innych, zasięgnąć cennych rad, które pozwolą ci się udoskonalić? Chcesz wziąć udział w konkursach, a może i wygrać któryś? Chcesz poznać wartościowych ludzi? Dobrze trafiłeś! Tylko tu w przyjaznym gronie naprawdę złapiesz wiatr w żagle! Pomożemy zmienić bryłę w oszlifowany diament, a to wszystko w sympatycznej atmosferze, bez złośliwych docinków! Dołącz do przyjaciół po artystycznym fachu! Zapraszamy!

Boks reklamowy
Nawigacja
Artykuły » Wiara » Smakujemy arabikę
Smakujemy arabikę
Smakujemy arabicę.
Ogrzewamy się płomykiem
- mówiąc, że po myśli naszej...
- to chowanie głowy w piasek.

Niosę kwiaty - wraz z Jasinem
w Izraelską Palestynę.
Niosę kwiaty! - Niosę kwiaty!..
...cierpki będzie smak herbaty
(- świat - nie tylko dla bogatych)


Od trzech światów aromaty
w jednym miejscu, w jednym mieście.
Już ogromny jest margines:
miliard dwieście, miliard dwieście
już szykuje swe armaty:
dolar, euro, podkoszulki
klapki, buty (- nić ze szpulki)
banki padną, giełda... - Wszystko.
- My będziemy: rumowisko

...

Bliska mi warszawska Nike
kołnierzyki pod krawatem
jednym bredząc wciąż językiem
jednym bawiąc się tematem
łamią szyfry, psują szyki
(- żołnierzyki urzędnicze
pod pieniężnym wciąż rozkazem!)

A ja wołam - a ja krzyczę...
- pójdźmy razem!

...

Dla Jasminy niosę kwiaty
(- świat - nie tylko dla bogatych!)

Choć to straszne... - jest okrutne:
nie ma już Jasminy butnej
- rozerwała stal i kraty

- Już hurysa! - inne światy!
Inne słońce dla niej świeci.

(nie ma już niewinnych dzieci)

Jeden płacz - i jedna ściana
- Ścianą Płaczu jest nazwana

Rosną pięści - i kamienie
- znowu rośnie pokolenie:
Kamień - szaniec! Kamień - szaniec!
(Trwa powstanie, trwa powstanie)

Niosą kwiaty. Niosę kwiaty
(wraz z Abramem i Jasinem)
W pokojową Palestynę....
- w Palestynę Arafata...

...

Kiedy zwykły wstaje dzień
szary świt w Jeruzalem.
- Gdy świąteczny wstanie ranek
Dzwon zaśpiewa: szalom! - salem!

jesień 2007 Wiktor Bulski
Napisane przez WIKTOR BULSKI dnia grudzień 26 2016
Komentarze
#1 Spoks

dnia grudzień 31 2016 23:35:46
Choć na ogół lubię rymowane, w tym przypadku muszę stwierdzić, iż pomimo że występują tu nawet dość ciekawe
fragmenty, ogólnie wyszła z tego jedna wielka papu-papka.

No spójrz sam na to, sam przeczytaj. Grin
#2 WIKTOR BULSKI

dnia styczeń 01 2017 14:59:03
Krytycznie przeanalizowałem swój wiersz. - Nie tak, jak go pisałem - przed bez mała dziesięciu laty, ale tak, jak można odbierać go dzisiaj. Nawet z ówczesnej perspektywy - kilka wersetów zbędnych, niewłaściwe posłużenie się - już wtedy nieprawdziwym - steerotypem chińskiej gospodarki, niwłaściwa diagnoza co do roli Chin w nadchodzącym kryzysie finansowym, całkowicie niewLaściwa diagnoza , co do przebiegu "arabskiego odrodzenia"- które ziściło się kilka lat póżniej. Jak dotąd - same chybione oczekiwania, ktore - po częsci były czarnowidzeniem, po części - chciejstwem. No i - przynajmniej ja - wciąż czekam - na poruszone w wierszu - pojednane i wzajemny - powszechny szacunek wyznawców trzech monoteistycznych religii. - I - wcąż nie zrealizowany proces pokojowy na Bliskim Wschodzie.
Pozdrawiam.
#3 WIKTOR BULSKI

dnia styczeń 21 2017 10:30:03
Mimo krytycznej analizy mojego, weiersza od strony "historycznej" - patrz; przestawiona ogólna faktografia - nie uważam go - za wiersz nieudany, za - jak to napisałeś -"jedną wielką papu- papkę"- które to słowa dość dowolnie mogą się kojarzyć. Obserwacje - jako odnotowanie zachodzących proces, faktów społecznych - uważam za trafne, a - samo bolesne przejście przez kryzys finansowy- tylko dlatego nie skończyło się katastrofą wywołaną - najogólnej z chęci zysku - w warunkach niekntrolowanych, że zainterweniowały rozmaite instylucje, nie kierujące się wyłąznie chęcią natychmiastowego zysku, ale - również tzw. odpowidzialnością. Zareagowały równierz Rządy najpotężniejszych państw. Wartością wiersza jest także - zasygnalizowana wrażliwość społeczna - zwł. przez zarysowanie odniesień bliskowschodnich- i ciągla nadzeja, na istniejącą możliwość wzajemnego zrozumienia i pojednania. Protokół rozbieżności zapewne pozostanie, ale - wzajemne spojrzenie - na oponenta- jak na człowieka mającego takie same potrzeby, jak ja - i zrozumienie tych potrzeb - to już coś.
A-Ty -Spoksie - co do meritum - treśći, formy, przesłania moralnego - w ogóle się nie ustosunkowałeś. Rzuciłeś - jakby Przedszkolanka - do przedszkolaka:"spójrz na siebie- jak ty wyglądasz" sugerująć, ze jest np. poplamiony, a może zasmarkany - -lub - po prostu - usmarowany jakąś "papu - papką". W tym konkretnym przypadku - mówisz(innymi słowami - suponując): spójrz sam... - jaki jesteś nieudolny(lub: głupi - itd). Między innymi - w ten sposób - zaczyna się np. realizowanie mobbingu - gdy - prawdziwych argumentów - nie wystarcza do pognębienia i ztlumienia ( i wyeliminowania) osobnika. czytelnik - ja także - ma przyznać Ci retoryczną rację- zasugerowaną czymś, co jest zwykłym psychologicznym chwytem. - i ma szukać - nie bacząc na ewentualne wartości wiersza - plam na ubraniu, umyśle, a może na honorze.Tak to bywa, że - umiejętnie zasugerowana osoba -może dopatrzyć się wtedy - nawet zjawisk nieistniejących.Po tym wierszu - po upłwie dziesięciu lat - powodów do kaca - nie odczuwam.( Powinienem tylko zaznaczyć, bo to nie zostało powiedziane, ze Kołnerzyki - lamiące szyki i szyfry - to zwł. pozostałości chińskich mundurkow i postsowieckich gwiazdek - i odznak - np. GRU pod postacią np tzw. "rosyjskich" trolli).) -I zaczyna się "urabianie opinii"- przez sugerowanie nieokreślnych - negatywnych przymiotów omawianego "przedmiotu", które rzutować mają na sam podmiot. Póżniej - wątpliwości, co do wartości tegoż podmiotu - mają stać sie - choc nieudowodnione - mają stć się powszechne. - I- tak sie zaczyna - dyktatura. -Przy ludzkim milczeniu i niepewności. To może być dyktatura jednostki, proletariatu, jakiejs - religijnej większości lub mniejszości, a - nawet np. mniejszości - czy większości - kulturowej, etnicznej lub narodowej, jakiejkolwiek grupy świadomościowej lub grupy interesow.Może tobyć tęz dyktatura ludzi o określonej wrażliwości- -np dyktatut=ra "prostaków", lirków, dyktatura satyry- lub - nawet - "pięknoduchów" - czy - powiem nieladnie - jakich np. (przepraszam)" współcześniaków" - czyli ludzi - piszących, myślących - nowocześnie. Dyktaturą jest wszystko, co ma narzucać określony sposób myślenia, zachowania, wypowiedzi- mimo , że system konkurencyjny - nie stanowi zagrożeni dla interesów społeczności.Dyktaturą jest równięż sposób upowsechniania sposobow myślenia, zachwan itd. - z niestosowaniem jedynej dopuszczalnej w dojrzałych demokracjach formy - czyli ucierania poglądów w wyniku swobodnej wymiany argumentów rozumowych. Nie wiem, jak dziś - ale w okresie PRL - przed sadami tzw. "prawdy powszechnie znane" - nie wymagały dowodzenia, co - nie do końca słusznie - było zagwarantowane ustawą. Swego czasu - prawdą powszechnie znaną znaną - była płaskość Ziemi. W gruncie - w prawniczym rozumieniu - znane było jedynie - dość powszechne i gwarantowane autorytetami - mniemanie na ten temat.
Na przyszłość - proszę o komentarze - bez zawartych w nich - supozycji.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.


Ekipa portalu Wierszek.pl:

1. Administrator główny Neonex - zarządzanie stronką od spraw technicznych i organizacyjnych.
2. Administrator główny Edit - moderowanie, publikowanie, edytowanie prac i newsów, zarządzanie portalem od strony organizacyjnej.
3. Administrator główny Resor - moderowanie, publikowanie, edytowanie prac i newsów, zarządzanie portalem od strony organizacyjnej.
4.Administrator piotrus88 - moderowanie, publikowanie, edytowanie prac i newsów, zarządzanie portalem od strony organizacyjnej.


Wierszek.pl - wiersze, wierszyki.

Administracja nie odpowiada za wiersze dodane przez użytkowników!

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnie artykuły
Mów do mnie jeszcze
Czucie
Do D.
SAMOTNOŚĆ
Echa roztrwonionych ...
Wpadliśmy
[zbyt długo]
Chcę pieszczoty
Co nieco stuknięty
Księżniczka
Pstryk!
Zawsze pierwsze
pragnienia
Słowa są początkiem
Po drugiej stronie s...
Po omacku
Srebrna końcówka zimy
Zatrzymaj sie
Kulipotech
Nie Od Dziś
Pani Twardowska
Pamięci księdza Twar...
Twoje słowa
Buciki
MOC ŻYCIA
Świst
Letnie fantazje tęsknot
Sex
Akt oskarżenia
Metafizyka
Zamiast
A może tak inaczej...
Wygnani poeci
Ostatni kwiat nadziei
Błękit
13 grudnia
zorza
kontrola
fragmenty
Wywczasy
Nie zastąpią
Znamię
Zobaczymy
Biały Kruk
szeptem
Ciało kobiety
Ból istnieje
Taka piękna
Ludzie z Alfa Centauri
okropieństwa