Nawigacja
Główna
Forum
Biografie
Bannery
Szukaj
Kontakt
Fraszki
Ankieta
Twój kierunek na podróż marzeń to:

Wyspy Karaibskie

Wyspy Kanaryjskie

Australia

Japonia

Wyspa Wielkanocna

Ameryka Północna

Ameryka Południowa

Afryka

Indie

Inne

Przyjaciele
-Zaproszenia
-Podziękowania dla gości
Aktualnie online
Gości online: 30

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 3,123
Najnowszy użytkownik: Danielll

Wiersze, wierszyki i opowiadania

Portal poetycki Wierszek.pl. Dodaj swoje wiersze!

Tworzysz, ale nie ma kto cię NAPRAWDĘ wysłuchać i ocenić? Chcesz podzielić się swoją twórczością, poznać twórczość innych, zasięgnąć cennych rad, które pozwolą ci się udoskonalić? Chcesz wziąć udział w konkursach, a może i wygrać któryś? Chcesz poznać wartościowych ludzi? Dobrze trafiłeś! Tylko tu w przyjaznym gronie naprawdę złapiesz wiatr w żagle! Pomożemy zmienić bryłę w oszlifowany diament, a to wszystko w sympatycznej atmosferze, bez złośliwych docinków! Dołącz do przyjaciół po artystycznym fachu! Zapraszamy!

Boks reklamowy
Nawigacja
Artykuły » Wiara » Stalowy ptak
Stalowy ptak
oto on - idzie
idzie przez świat
ramionami dotyka chmur
- i gubi się w trawie

to ja - niebieski ptak - jak wilga
to ja - stalowy ptak - jak jastrząb
- idę
ramionami dotykam chmur
i gubię się w trawie
- i nasłuchuję - Ciebie

1986 Wiktor Bulski
Napisane przez WIKTOR BULSKI dnia luty 07 2017
Komentarze
#1 WIKTOR BULSKI

dnia luty 07 2017 20:56:58
Nie wiem, jak sie to stało, ale wiersz został opublikowany nie w takiej formie- jak w 1986 r. go zapisalem. Czy to moja nieuwaga przy likwidowaniu złośliwych chochlikow wkradających sie w tekst podczas wysyłki na adres "Wierszka", czy robota postsowieckich troli buszujacych w intwenecie, czy robota ABW (nie wiem po co)lub innej Agencji, myslącej, ze widzi - dalej i lepiej - czy pomyłka Resora, ktory - robiąc robotę dla uzytkowniow i Czytających - może być poddawany -np. własnemu mniemaniu lub mniemaniu - wynikającemu z czyichś naciskow. - Tego nie wiemy. Ja - wiem tyle, że utwór zostal opublikowany z całkowitym wypaczeniem jego istoty, - jako bezrefleksyjnie przedstawiający kogoś - kto niby - lub rzeczywiście - bezrefleksyjnie ma stąpać przez świat...
Utwor - w oryginale - prezentuje człowieka - jako gatunek -świadomego(lub nie) własnego znaczenia(gatunkowego i jednostkowego) - jako tego, ktory idzie - i nadchodzi... - cały czas. Jest wielki -i co raz większy -jednostkowo i gatunkowo - również przez możliwość uzycia np. technologii i innych zdobyczy rozumu. Rzeczywiście, wielkie ma zamierzenia (sięgające chmur i gwiazd) - i wie równiez, ze w gestii gatunku - i jednostek jest rownież zniszczenie (zaglada), że gubi się w szczególach i problemach codzenności . Autor - miarę tego czlowieka - przyklada do samego siebie - nic nie znaczącego... - szaraka - i do każdego z nas Przedstawia sie - symbolicznie - jako ptak - niebieski - i stalowy. Jest to nawiązanie biblijne i - nawiazanie do dwudziestowiecznych ideologii i technologii, oraz - nawiązanie do przyrody - przez wskazanie jastrzębia i wilgi. -Wszystko to wskazuje na dwoistość jego natury - i na jego świadomośc występującej dwoistości. Peel - -gatunkowo równy herosom, wobec zagubienia w rzeczywistości(w trawie) i wobec mocy zagrożeń - uważa za wlaściwe - wsłuchiwanie się w drugiego człowika - w jego świadomość i podświadomość - oraz w samego siebie - nasłuchując(poszukująć) - Istoty Pana Boga - jako tego, ktory - przez świadomość - ma odmienić świat. Nasluchiwanie - głosow Absolutu - w przedsawionej - zniekrztałconej postaci wiersza - zostało sprowadzone do czynności podobnej dzialaniom technikow tajnych służb np. w PRL, podczas ktorych "nasłuchiwali" - wskazane osoby - jako zupełnie dla nich przypadkowe, rutynowo - choć - czasami - nieobojętnie. Generalnie - nasłuchiwane osoby - były jednostkami, wzgłędem ktorych - należało (lub nie należało) - podjąc jakieś dzialania.
wiersz - od 1986 r, ma następujący krztalt:

oto on - idzie
idzie przez świat
ramionami dotyka chmur
- i gubi się w trawie

to ja - niebieski ptak - jak wilga
to ja - stalowy ptak - jak jastrząb
-idę
ramionami dotykam chmur
i gubię się w trawie
- i - nasłuchuję - Ciebie.

Różnica - liczbowo - niewielka : dwa cudzysłowy i trzy myslniki - ale zmiana - jak wypaczenie - kompletna.

Po sprostowaniu - nie wnikając już w przyczynę powstania niepoprawnośći - pozdrawiam Użytkowników, Adminow - i - zwłaszcza - Czytelników. A jeżeli Abw - zagląda na nasz Portal - pozdrawiam rownież .Postradzieckim trollom mówię "poddierżitie, pomogitie - produmajtie". .
#2 Edward

dnia luty 08 2017 07:09:46
Z dumà kontrolujàcy ten serwis mogà powiedzieć, że ograli Polaków ...
Mieli Przewagę i nie ma ludzi prawie tych co chcà coś objawić innym sà tylko cienie, jak w jaskini Platona ...
Pozdrawiam.
Smile
#3 WIKTOR BULSKI

dnia luty 08 2017 07:17:36
ps. w 1986 r. - wiersz nie posiadał tytułu. Dziś - z perspektywy czasu- wiem, zę mógłbym zatytułować go wtedy "WILGA". obecnie - pamiętając o naszej dwoistości- zdecydowałem, że chyba... -"Stalowy ptak".Same nazwy ptaków uzyte w wierszu - nie tylko przyrodniczo są nieprzypadkowe. Przynajmniej mi - kojarzą się z nazwami śamolotów - różnych producentów - do całkiem innych zadań.
#4 WIKTOR BULSKI

dnia luty 08 2017 12:00:34
Wiersz poprawiony, błedy - z uwgi na brak mojej dostatecznej przezorności. Dla Resora - przeprosiny... podziekowanie(równiez za anielską cierpliwość - do poetów - takich jak ja, choc być może - jedynie ja - okazuję swoje fanaberie)- i - honor - za całą wykonywaną pracę. Dla Czytelników - przeprosiny - za "szaloną lokomotywę" mojego umysłu.
Pozdrawiam
#5 Spoks

dnia luty 09 2017 22:54:35
Ojej!,\Widzę-monstrum...>Olaboga
Straszliwie-straszny-jest-ten-"Stalowy-ptak"

A-może-jest-to-tylko-zwyczajna-kosiarka-do-trawy?...>Grin
#6 WIKTOR BULSKI

dnia luty 11 2017 07:23:48
Ogromnie się cieszę Xeniu, że wiersz Ci przypadł w upodobanie - i za wyrażoną opinię b. dziękuję. - A Spoks - wszystko potrafi strywializować...
Pozdrawiam
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.


Ekipa portalu Wierszek.pl:

1. Administrator główny Neonex - zarządzanie stronką od spraw technicznych i organizacyjnych.
2. Administrator główny Edit - moderowanie, publikowanie, edytowanie prac i newsów, zarządzanie portalem od strony organizacyjnej.
3. Administrator główny Resor - moderowanie, publikowanie, edytowanie prac i newsów, zarządzanie portalem od strony organizacyjnej.
4.Administrator piotrus88 - moderowanie, publikowanie, edytowanie prac i newsów, zarządzanie portalem od strony organizacyjnej.


Wierszek.pl - wiersze, wierszyki.

Administracja nie odpowiada za wiersze dodane przez użytkowników!

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnie artykuły
Mów do mnie jeszcze
Czucie
Do D.
SAMOTNOŚĆ
Echa roztrwonionych ...
Wpadliśmy
[zbyt długo]
Chcę pieszczoty
Co nieco stuknięty
Księżniczka
Pstryk!
Zawsze pierwsze
pragnienia
Słowa są początkiem
Po drugiej stronie s...
Po omacku
Srebrna końcówka zimy
Zatrzymaj sie
Kulipotech
Nie Od Dziś
Pani Twardowska
Pamięci księdza Twar...
Twoje słowa
Buciki
MOC ŻYCIA
Świst
Letnie fantazje tęsknot
Sex
Akt oskarżenia
Metafizyka
Zamiast
A może tak inaczej...
Wygnani poeci
Ostatni kwiat nadziei
Błękit
13 grudnia
zorza
kontrola
fragmenty
Wywczasy
Nie zastąpią
Znamię
Zobaczymy
Biały Kruk
szeptem
Ciało kobiety
Ból istnieje
Taka piękna
Ludzie z Alfa Centauri
okropieństwa